Zadbaj o swoje Palo Santo, przestrzegania 3 prostych zasad: nie zostawiaj zalanego matero na długi czas, myj je tylko wodą, a na czas suszenia odłóż je do góry dnem.  | ZielonyTarg.pl  Zadbaj o swoje Palo Santo, przestrzegania 3 prostych zasad: nie zostawiaj zalanego matero na długi czas, myj je tylko wodą, a na czas suszenia odłóż je do góry dnem.  | ZielonyTarg.pl

Matero Palo Santo - 3 proste zasady, które pomogą Ci o nie zadbać

275

Matero Palo Santo to bardzo osobliwe naczynie do yerba mate. Najczęściej bywa wybierane przez doświadczonych mateistów, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, które nadają yerbie niepowtarzalnego smaku. Niezwykły aromat egzotycznego drewna oraz żywica w nim zawarta czynią napar jeszcze bardziej wyrazistym, a także podnoszą jego właściwości zdrowotne. By móc cieszyć się zaletami yerba mate pitej z matero ze „świętego drzewa” Palo Santo, trzeba jednak pamiętać o nie odpowiednio zadbać. i o tym właśnie w dzisiejszym artykule. Poznaj 3 najważniejsze zasady pielęgnacji matero Palo Santo:

  1. Nie zostawiaj zalanego suszu w naczyniu
  2. Nie używaj detergentów do mycia matero
  3. Pozostaw wilgotne po umyciu

Zobacz także:

  1. Jak wybrać najlepsze Matero Palo Santo
  2. Czy matero Palo Santo można zalewać wrzątkiem
  3. Palo Santo pęka – co robić
  4. Zielony nalot na Palo Santo
  5. Matero Palo Santo – jak pachnie

1. Nie zostawiaj zalanego suszu w Palo Santo na długi czas

Nadrzędną zasadą dbania o matero Palo Santo jest niepozostawianie zalanego suszu w naczyniu, gdy z niego nie korzystamy. Oczywiście nic się nie stanie, kiedy nie umyjemy go po godzinie czy dwóch od zakończenia picia yerby, ale pozostawienie go w ten sposób na cały dzień lub na noc, nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ, nadmiar wilgoci oraz obecność suszu to idealne warunki dla rozwoju pleśni, która z łatwością może przenieść się na drewno, z którego wykonane jest naczynie. a tej ciężko się będzie pozbyć, szczególnie kiedy pleśń dostanie się między drewno a metalowe okucie.

Lepiej więc nie ryzykować i zawczasu opróżnić z pozostałych fusów swoje matero Palo Santo. w końcu nie należało do najtańszych ;P

2. Jak myć palo santo, to tylko wodą

Na szczęście mycie matero Palo Santo to proces szybki i prosty, nie wymagający specjalnych dodatkowych zabiegów. Naczynie po zakończeniu picia, wystarczy opróżnić z fusów i przepłukać wodą. Używanie jakichkolwiek detergentów jest absolutnie niewskazane. Drewno chłonie wszystko. Sztuczne substancje mogą je podrażniać i wpłynąć niekorzystnie na żywicę w nim zawartą. Drewno samo w sobie ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, więc nie musimy się martwić, że płucząc matero samą wodą nie doczyścimy go dokładnie.

3. Nie wycieraj do sucha

Po umyciu naczynia pozostawiamy je wilgotne, odkładając do góry dnem na suszarce lub ręczniku. Ta czynność chroni drewno przed pękaniem. Odpowiedni poziom wilgotności jest bowiem kluczowy dla pielęgnacji wyrobów z Palo Santo. Proces schnięcia palo santo można porównać z sezonowaniem desek przez rzemieślników. 

Aby wykonać solidny, drewniany stół, drewno powinno schnąć w swoich naturalnych warunkach przez kilka lat, by właśnie nie pojawiały się pęknięcia w jego strukturze.

Ważne jednak, by nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Tak jak pozostawianie wody w palo santo z kilkudniowym suszem może skończyć się pleśnieniem, tak wycieranie go do sucha, może wywołać pękanie. I o ile, kiedy matero jest okute, nie będzie to tak dużym problemem, o tyle w przypadku wersji bez okucia, naczynie może zacząć przeciekać. A to zdecydowanie odbiera przyjemność z korzystania.

Przestrzegając te 3 proste zasady dbania o matero Palo Santo, możemy być pewni, że naszemu naczyniu nic się nie stanie, a my będziemy mogli cieszyć się korzystaniem z niego latami. Poniżej przedstawiamy jeszcze odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące matero Palo Santo.

 

Jak wybrać najlepsze Matero Palo Santo?

Najważniejsze jest to, aby Matero Palo Santo które wybierzesz było wykonane z wysokiej jakości drewna. Ma to wpływ na zawartość oraz właściwości żywicy obecnej w drewnie Palo Santo. Warstwa drewna powinna być też odpowiednio gruba, co zagwarantuje Ci wytrzymałość naczynia, oraz przełoży się na poziom zawartosci żywicy.

Pojemność matero w moim mniemaniu ma drugorzędne znaczenie. Ważne jest również okucie naczynia. Powinno być wykonane ze stopu metalu, który nie będzie korodował.

W naszym sklepie znajdziesz oryginalne Matero Palo Santo paragwajskiego producenta Selecta, okute wysokiej jakości stopem aluminium.

Czy matero Palo Santo można zalewać wrzątkiem?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by do matero Palo Santo wlewać wrzątek. Jest to nawet zalecane w przypadku nowego naczynia. Taki zabieg pozwoli na usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń wynikających z przechowywania naczynia w sklepie czy w transporcie. Najlepiej jest zalać matero wrzątkiem, odstawić na około 10 minut, a następnie wylać wodę. Część cieczy wsiąknie w naczynie, co jest normalnym procesem. Dzięki temu drewno stanie się bardziej nawilżone, co zwiększy produkcję żywicy.

Ale… pamiętaj, że regularne zalewanie matero palo santo wrzątkiem może zdecydowanie wpłynąć na jego żywotność.

Palo Santo pęka – co robić, jak żyć?

Pękanie matero palo santo to naturalny proces | ZielonyTarg.pl Pęknięcia w matero palo santo to nie powód do paniki :) Zdarza się, że nasze matero Palo Santo zaczyna pękać. Może być to wywołane zarówno nadmiarem, jak i niedoborem wilgoci. Jeżeli już dojdzie do pęknięcia, zwilż dobrze drewno, a następnie odstaw je do góry dnem w jakimś chłodnym miejscu, na przykład w garażu lub na strychu. Natura zrobi swoje ;)

By zapobiec procesowi pękania, warto stosować się do naszych trzech zasad pielęgnacji, które podaliśmy na początku artykułu. One gwarantują najdłuższą żywotność naczynia, chroniąc je przed uszkodzeniami.

Jednak nawet najlepiej pielęgnowane Palo Santo może w końcu pęknąć. Warto zatem wybierać okute wersje matero palo santo. Nawet w przypadku pęknięć, naczynie nadal będzie w pełni funkcjonalne.

 

Zielony nalot na Palo Santo - mam się bać?

Przede wszystkim nie panikować. Powstający zielony nalot na powierzchni drewna w Twoim matero to najpewniej wydobywająca się z drewna żywica, która przysycha na powierzchni. Mogą to być też przebarwienia pozostałe po naparze yerba mate. 

Pojawiająca się od czasu do czasu pleśń ma bardzo charakterystyczny zapach. Jeżeli nalot się pojawi, a matero nie "śmierdzi", to nie masz się czego obawiać. Jednakże w przypadku kiedy zdiagnozujesz że Twoje matero palo santo spleśniało - nie ryzykuj. Dalsze użytkowanie naczynia może skończyć się zatruciem.

Czy wiesz że... yerba mate to bardzo silny barwnik :) Możesz wykorzystać yerbę do pokolorowania wielkanocnych pisanek.

Matero Palo Santo – jak pachnie?

Zapach drewna Palo Santo trudno porównać do czegokolwiek. Woń drewna jest bardzo intensywna, bardzo kojąca i żywiczna. To wszystko dzięki zawartej w drewnie żywicy, która podczas parzenia yerby, przenika do naparu, wzbogacając jego smak i wartości odżywcze.

Kupując nowe matero Palo Santo, warto nauczyć się jego naturalnego zapachu. To nam pomoże łatwiej ocenić w późniejszym użytkowaniu, czy w matero nie zalęgła się pleśń, oraz czy żywica nie została już całkowicie wypłukana. Ale spokojnie, przy jego prawidłowym użytkowaniu, bez względu bowiem na długość korzystania z naczynia, jego aromat nie powinien zmieniać się na przestrzeni lat.

Pielęgnacja matero Palo Santo – podsumowanie

Jak widać, dbanie o Palo Santo nie wymaga zbyt wielu pracochłonnych zabiegów. Jedyne o czym należy pamiętać, to o regularnym opróżnianiu naczynia z fusów i płukaniu go wodą. Jeśli zastosujemy się do tych prostych zasad, będziemy mogli cieszyć się wyjątkowym smakiem yerby pitej z Palo Santo przez długie lata. Na zdrowie!

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

270
5

Komentarze do wpisu (0)

Nikt nie dodał jeszcze komentarza dla tego wpisu.
Wysyłamy tylko wartościowe treści ;)
Zapisz się do newslettera i otrzymuj dodatkowe indywidualne oferty wybrane specjalnie dla Ciebie.

Zgarnij dodatkowy
rabat 5%
na całe zakupy!
Rabat ważny jest tylko
przez 30 minut!
Logo ZielonyTarg.pl Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! i odbierz swoje 10% rabatu na pierwsze zakupy!
{nocache:8f065a53a097dd4a68bfe98e05183a76#0}
Sprawdź nasze opinie!
00:00
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl