Yerba mate – dla kogo przeznaczony jest napar z ostrokrzewu paragwajskiego? Być może słyszałeś już o yerba mate, ale obawiasz się, że będziesz mieć do czynienia z kolejnym, modnym eko-specyfikiem? A może czytałeś o prozdrowotnych właściwościach yerby, ale odstrasza Cię informacja o specyficznym, gorzkawym posmaku? Możesz być też zagorzałym, wieloletnim fanem „małej czarnej”, który nie wierzy w siłę ziołowego wzmocnienia. Nieważne, do której z grup „yerbosceptyków” należysz. W tym wpisie postaramy się przekonać Cię, że rozpoczęcie przygody z yerbą wiąże się z pozytywnymi skutkami dla Twojej koncentracji i sił witalnych.
Sprawdź, w jaki sposób yerba może wspomóc Twoje codzienne aktywności:
- W skrócie o właściwościach yerba mate
- Yerba idealna dla pracujących umysłowo
- Praca fizyczna z yerba mate to sama przyjemność
- Sportowcy również docenią właściwości yerby
- Kierowcy skupcie się – yerba to idealny zamiennik kawy w podróży!
- Ale uwaga... część osób powinna unikać yerby
Działanie yerba mate – o czym warto wiedzieć na początek?
Przed przetestowaniem pierwszego zestawu yerby warto zebrać minimum informacji na temat składników i właściwości ostrokrzewu paragwajskiego. Początkujący amatorzy paragwajskiego „napoju przyjaźni” kojarzą yerbę głównie z efektem wzmacniającym.Sprawdź także: 9 Najważniejszych właściwości Yerba Mate Zielony napar o dymnym posmaku bywa też często testowany jako „zamiennik kawy” lub środek „wspomagający naturalne odchudzanie”. Podane sformułowania kuszą łatwym rozwiązaniem problemów związanych z walką z nadwagą, niezdrowym trybem życia, poczuciem zmęczenia czy sezonowym obniżeniem nastroju. Ziele ostrokrzewu paragwajskiego faktycznie zawiera składniki, które wspierają organizm w walce z każdym z wyżej wymienionych problemów (co udowodniono naukowo).
Zaznaczmy jednak, że prozdrowotne właściwości yerby zależą od wielu czynników – w tym m.in. od gatunku rośliny, kraju pochodzenia i metody przygotowaniu naparu. Przestrzegamy też przed używaniem yerby jako „cudownego środka” na każdą dolegliwość. Na końcu wpisu znajdziesz informacje odnośnie zastrzeżeń dotyczących stosowania naparu.
„Piękny umysł” i naturalny „flow”
Wśród polskich fanów herbat i zdrowych naparów yerba znana jest głównie jako naturalny wzmacniacz pracy intelektualnej. Jeśli wierzyć opiniom miłośników zdrowej żywności, napar z ostrokrzewu cenimy właśnie za skuteczne wspieranie koncentracji – niezbędnej do nauki i codziennej pracy umysłowej. Stąd popularność zielonego napoju wśród studentów, uczniów, pracowników biurowych i umysłowych.
Yerba bywa nazywana „zdrowym zamiennikiem kawy” – bardziej skutecznym i mniej uzależniającym. Z punktu widzenia osoby pracującej umysłowo duże znaczenie ma czas działania naturalnego wspomagacza. Większość z nas doświadczyła nagłego „skoku kreatywności” pod wpływem łyku mocnej kawy. Yerba działa mniej gwałtownie, ale długofalowo, podtrzymując stan wysokiej aktywności umysłowej bez ryzyka rozdrażnienia.
Które ze składników yerby wspierają koncentrację?
- kofeina – a raczej mateina, czyli naturalny związek występujący w liściach ostrokrzewu i pobudzający koncentrację,
- witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B7 i B9) – bogaty zestaw witamin cenionych za dobroczynny wpływ na układ nerwowy, odpowiedzialnych za szereg procesów metabolicznych w naszym organizmie; niedobór witaminy B6 i magnezu to jedna z częstych przyczyn osłabienia koncentracji i wydajności intelektualnej,
- magnez – składnik kluczowy dla zapewnienia sprawności intelektualnej; wpływa na stabilizację nastroju i obniża poziom rozdrażnienia,
- guaranina – w tym wypadku mowa substancji zawartej w guaranie, czyli popularnym dodatku do mieszanek yerby; guaranina ma podobne działanie, jak mateina – wyostrza umysł, przyspiesza proces myślenia i zmniejsza fizyczne oraz psychiczne zmęczenie.
Praca fizyczna nam niestraszna
Wydaje się, że wzmocnienie fizycznej wydajności organizmu to mniej znana właściwość yerby – przynajmniej wśród polskich użytkowników. Zielony napar, kojarzony głównie z koncentracją, wykazuje też długofalowe, wzmacniające działanie na cały organizm. Paragwajczycy cenią yerbę jako codzienny dodatek do diety – stymulujący i zmniejszający znużenie fizyczne.
Za naturalne wzmocnienie pracy mięśniowej odpowiadają następujące składniki yerby:
- mikro- i makroelementy – czyli magnez, potas, cynk, żelazo, wapń, krzem; niezbędne do zachowania sprawności przy regularnym wysiłku fizycznym,
- mateina – zmniejszająca uczucie znużenia,
- witaminy C i E – biorące udział w podstawowych procesach metabolicznych,
- polifenole (przeciwutleniacze) – substancje zwalczające tzw. wolne rodniki i opóźniające proces starzenia się komórek.
Regularne picie yerby – szczególnie mieszanek z dodatkiem guarany – zmniejsza poczucie psychofizycznego zmęczenia. Jesteśmy bardziej wydajni, możemy pracować dłużej i szybko uzupełniamy poziom minerałów utraconych w procesie pocenia.
Bezpieczny dopalacz dla sportowca
Yerba mate dla sportowców? Tak, podobnie jak w przypadku pracy fizycznej, yerba jest jednym z niewielu w pełni bezpiecznych wspomagaczy wysiłku naszego organizmu.Sprawdź także: Yerba mate dla sportowców Za większą wydajność odpowiada nie tylko mateina, ale i bogaty zestaw makro- i mikroelementów. Zaznaczmy istotą kwestię – w przeciwieństwie do kawy, mateina z yerby uwalnia się stopniowo i wykazuje dłuższe działanie. Zamiast jednorazowego „przypływu siły” mamy do czynienia ze stopniowym, bardziej naturalnym pobudzeniem, bez ryzyka nagłej utraty energii i osłabnięcia. Nie zapominajmy też o właściwościach izotonicznych yerby – czyli dostarczaniu bogatego zestawu minerałów (magnez, potas, wapń), które naturalnie tracimy podczas treningu.
Koncentracja i jasność umysłu dla kierowców
Wspominaliśmy już o pracy fizycznej i budowaniu koncentracji w przypadku pracowników umysłowych. Praca kierowcy to specyficzny, trudny zawód łączący obydwa wymagania. Jasny umysł, odporny na znużenie i poczucie zmęczenia, to niezbędna umiejętność profesjonalnego kierowcy.Sprawdź także: Yerba mate dla kierowców Spostrzegawczość, szybkość reakcji, logiczne myślenie – yerba może wspomóc każdą z powyższych cech, niezbędną do zachowania bezpieczeństwa na drodze. Co istotne, jeśli chodzi o długotrwałość działania yerba zdecydowania wygrywa z tradycyjną „małą czarną”. W przypadku kierowców łyk yerby będzie działać dłużej niż popularne energetyki i nie spowoduje nagłego osłabienia – co może zdarzyć się w przypadku kawy. Jesteś często w trasie i szukasz naturalnego wspomagania? Sprawdź naszą yerba mate dla kierowców.
Yerba mate a nadciśnienie – kto powinien unikać picia yerby?
Napar z ostrokrzewu ma niepodważalne, prozdrowotne właściwości udowodnione licznymi badaniami naukowymi. Niestety, w niektórych przypadkach picie yerby nie jest wskazane.
Pamiętajmy, że napar z ostrokrzewu paragwajskiego – podobnie jak kawa czy mocna, czarna herbata – ma działanie pobudzające i stymulujące. Za efekt wzmocnienia odpowiada mateina, a w przypadku niektórych mieszanek ziół także guarana (jako popularny dodatek do yerby). Napar nie będzie zatem służył m.in. osobom z nadciśnieniem, ciężarnym i kobietom karmiącym. Konsultacja z lekarzem jest też zalecana w przypadku osób cierpiących na schorzenia układu pokarmowego (tu m.in. choroba wrzodowa), przyjmujących antybiotyki i lekarstwa, które mogą wchodzić w interakcje ze składnikami yerby.