| ZielonyTarg.pl   
 
 
 
 
 
 
  | ZielonyTarg.pl

Pajarito - paragwajska klasyka gatunku wśród Yerba Mate

24

Paragwaj to kolebka yerba mate. O tym wiedzą wszyscy Ci, którzy łakną nie tylko doskonałego smaku mate, ale również zagłębiają się w jej historii i kulturze picia. Pajarito, nasz dzisiejszy bohater, to paragwajska marka yerba mate, której miejsce znajduje się w pierwszym szeregu na naszej yerbowej półce. Afektonim "Pajarito" oznacza z hiszpańskiego "ptaszyna". Ta sama ptaszyna, która znajduje się na każdym opakowaniu tej doskonałej w każdym calu yerby. Nasza recenzja ma za zadanie przybliżyć Tobie produkty marki Pajarito oraz przekonać Cię, że paragwajskie yerby mają w sobie to "coś". Z tej dość obszernej lektury dowiesz się czegoś więcej:

 1. O marce Pajarito
 2. Cechy wspólne dla yerba mate Pajarito
 3. Recenzowane produkty Pajarito
 4. Pajarito Elaborada - tradycyjna
 5. Pajarito Seleccion Especial
 6. Pajarito miętowo-cytrynowa - Saborizada
 7. Podsumowanie

Pajarito - kilka słów o marce

Widok sprzed fabryki Lauro Raatz w miejscowości Bella Vista | Źródło: Google Widok sprzed fabryki Lauro Raatz w miejscowości Bella Vista | Źródło: Google Pajarito wytwarzana jest niezmiennie od ponad 60 lat na plantacji w prowincji Itapúa, leżącej w południowo-wschodniej części Paragwaju. Owocem pracy małżeństwa Lauro i Sary Raatz jest ponad 320 ha plantacji ostrokrzewu paragwajskiego oraz pokaźnych rozmiarów zakład produkcyjny, znajdujący się w miejscowości Bella Vista. Lokalsi z Itapúa, jak i sami właściciele nazywają Pajarito "Dumą narodową". I wcale mnie to nie dziwi. Z dajlszej lektury dowiesz się - dlaczego.

To, co łączy wszystkie produkty Pajarito

Plantacja w Itapúa z lotu ptaka | Źródło: pajarito.com.py Plantacja w Itapúa z lotu ptaka | Źródło: pajarito.com.py Jak mówi o sobie sam producent: "Rób to, co wyobrażają sobie dzisiaj inni". Pajarito to prawdziwa ikona yerba mate. Nad jakością produkcji czuwa ponad setka pracowników, a w czasie zbiorów zatrudnia się dodatkowe 80 osób po to, aby zbiory były udane. Udane, to znaczy, że zebrane liście i łodyżki muszą przede wszystkim odpowiadać ścisłym wymogom postawionym przez założycieli firmy. Ilość ma tu drugorzędne znacznie.

Każdy z recenzowanych dziś produktów yerba mate, zanim trafi do swojego opakowania, przechodzi przez szereg unormowanych i restrykcyjnie pilnowanych procesów produkcji. Surowcem dla wszystkich produktów jest ostrokrzew paragwajski ze wspomnianej wyżej plantacji Itapúa, z jednym wyjątkiem - Pajarito Organica. Dla tej yerby surowiec pochodzi z dziko-rosnącego ostrokrzewu, ale o tym nieco więcej - później.

Susz jak plastelina

Zwilżony susz Pajarito jest bardzo plastyczny | ZielonyTarg.pl Zwilżony susz Pajarito jest bardzo plastyczny Mocną stroną wszystkich recenzowanych dziś yerba mate Pajarito, to konsystencja suszu. Idealne proporcje liści, łodyg oraz pyłku sprawiają, że usypywanie kopczyka to czysta przyjemność. Wystarczy naparstek wody wlany do naczynia, a wsypany do niego susz staje się bardzo plastyczny. To cecha, której brakuje mi w yerbie od Rosamonte, ale ta z kolei posiada inne zalety, które w słowach raczej nie padną w tej recenzji.

Recenzujemy yerba mate Pajarito

 1. Klasyczna Elaborada con Palo
 2. Wyselekcjonowana - Seleccion Especial
 3. Saborizada - yerba miętowo-limonkowa

W miarę możliwości będę recenzował pozostałe produkty tej marki.

Pajarito Elaborada con Palo Tradicional

W jednym słowie: "klasyka". Trudno tu o inne określenie. Delikatna yerba o drapieżnej goryczce. Doskonale zbalansowana. Nie posiada dominujących nut. To jest właśnie to, co cenię sobie w paragwajskich yerbach.

Jakość suszu

Susz yerba mate Pajarito Elaborada con Palo w pełnej okazałości Susz yerba mate Pajarito Elaborada con Palo w pełnej okazałości W suszu Pajarito Elaborada con Palo znajdziemy różnego rozmiaru pokruszone listki ostrokrzewu. Do tego dość sporo grubszych i cieńszych gałązek oraz znaczną ilość pyłu, co jest charakterystyczne dla paragwajskiej yerby. Warto zwrócić uwagę na kolor suszu. Nie jest on równomierny, znajdziemy tu mniej i bardziej wypalone komponenty. To dowód na to, że proces suszenia yerby "Sapecado" odbywa się w tradycyjnej suszarce, gdzie temperatura suszenia w bębnie jest niższa przy jego ściankach, niż w centrum bębna. Zapach suszu jest słomiany, ale delikatny.

Smak i aromat yerby

Pajarito Elaborada jest w smaku bardzo subtelna. Lekkie nuty dymne, połączone z goryczką osiadającą na tylnych partiach języka i podniebienia. Goryczka ta jest umiarkowana, nie wykręca, ale utrzymuje się dość długo. Bardzo delikatna kwasowość wyczuwalna po kilku chwilach i po kilku głębszych łykach. I na próżno doszukiwać się tutaj czegoś więcej. Po prostu klasyka. Yerba po zaparzeniu ma lekki, słomiany zapach, co jest charakterystyczne dla "paragwajek".

Nasza ocena

 • Aromat:      
 • Nuty smakowe:      
 • Goryczka:      

Pajarito Elaborada con Palo zalana na ciepło i na zimno z kostką lodu | ZielonyTarg.pl

Zalana na gorąco

Należy pamiętać, że producent zaleca zalewanie suszu wodą, której temperatura nie przekracza 70°C. Przy zalewaniu na gorąco nie ma mowy o czekaniu na smak. Odpowiednia konsystencja suszu sprawia, że napar jest gotowy od razu po zalaniu (tylko nie poparzcie sobie ust ;)). Co najciekawsze, pierwsze zalanie nie powoduje efektu "wykręcania". Idealnie zbalansowana yerba.

Zalana na zimno

W przypadku zalewania na zimno, na smak musimy poczekać... dość długo ;) Pozwoliłem sobie na dodatek kostki lodu. Bardzo lekki smak, goryczka praktycznie niewyczuwalna. Ale nuty dymne są cały czas obecne. I co należy jeszcze wspomnieć - lekko orzeźwia.

Pajarito - opinie o tradycyjnej elaboradzie

A

Arek

Lekka, przyjemna yerba. Spodziwałem się "siekiery", a tu proszę... niespodzianka. Bardzo smaczna.

R

Radek

Nie za gorzka, nie za kwaśna. Akurat znam Pajarito dość dobrze i zawsze powtarzam, że paragwajskie yerby to nie synonim "wykręcających gęby" naparów ;) Prawdziwy klasyk.

 

Pajarito Seleccion Especial

W zasadzie na pierwszy rzut oka, wyselekcjonowana odmiana suszu Pajarito nie odbiega niczym od tradycyjnej elaborady. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. A konkretnie w normach, jakich muszą przestrzegać zbierający podczas żniw. W Elaboradzie znajdziemy oczywiście dojrzałe liście, jednakże w różnym stadium swojej dojrzałości. W przypadku Seleccion Especial, zbierane są liście o bardzo ścisłych parametrach. Liczą się: kolor, rozmiar oraz wysokość, na jakiej znajduje się gałąź.

Warto też wspomnieć, że Pajarito Seleccion Especial pakowana jest w specjalne opakowanie z dodatkową warstwą ochronną. W zasadzie wszystko co znajduje się na jej opakowaniu wskazuje, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym.

Jakość suszu

Po lewej stronie susz Pajarito Seleccion Especial, a dla porównania po prawej - Pajarito Elaborada | ZielonyTarg.pl Po lewej stronie susz Pajarito Seleccion Especial, a dla porównania po prawej - Pajarito Elaborada | ZielonyTarg.pl Jak widać na zdjęciu, wyselekcjonowany susz Pajarito z wyglądu niczym nie odbiega od Elaborady. Ten pierwszy delikatnie mocniej wpada w zieleń. W zapachu również jest nieco bardziej świeży. Wskazuje to na absolutny brak kompromisów podczas zbiorów ostrokrzewu. Producent na swojej stronie internetowej chwali się, że susz przeznaczony do produkcji Pajarito Seleccion Especial zbierany jest przez najbardziej doświadczonych pracowników.

Smak i aromat yerby

Po pierwszym łyku dowiadujemy się, że oznaczenie "Seleccion Especial" jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Smak jest bardzo głęboki, znacznie głębszy niż przypadku tradycyjnej Elaborady. Wędzoność jest mocniej wyczuwalna. Być może jest to spowodowane specyficznymi właściami wyselecjonowanych liści, a konkretnie ich absorpcji wędzonych nut, które nabiera yerba podczas "Sapecado". Jest też nieco kwaśniejsza niż Pajarito Elaborada. Zapach Seleccion Especial po zaparzeniu również jest głębszy.

Nasza ocena

Absolutna rewelacja. Pajarito Seleccion Especial to - póki co - jedna z najlepszych yerb, które piłem

 • Aromat:      
 • Nuty smakowe:      
 • Goryczka:      

Pajarito Elaborada con Palo zalana na ciepło i na zimno z kostką lodu | ZielonyTarg.pl

Zalana na gorąco

Głęboka, bardzo pełna w smaku yerba. Smak wyczujemy od razu po zalaniu. Mocniejsza goryczka, mocne nuty wędzone. Nic dodać, nic ująć. Nawet w zapachu zalanego suszu można wyczuć wyraźną wędzoność.

Zalana na zimno

W przypadku zalewania na zimno nie odczułem żadnej różnicy między Seleccion Especial a klasyczną Elaboradą. Należy wziąć pod uwagę, że paragwajskie yerby są mocniej zmielone od tych argentyńskich. A to właśnie w Argentynie częściej spożywa się yerbę w formie terere.

Pajarito - opinie o wyselekcjonowanej odmianie suszu

A

Arek

O, tu się dużo dzieje. I faktycznie - znacznie mocniejsza. Przypomina mi trochę Aguantadore.

R

Radek

Radek Ależ różnica... prawda? Jak niewiele trzeba, żeby osiągnąć zupełnie inny efekt. To jest to, za co fanatycy kochają paragwajskie yerby ;)

 

Pajarito Menta-Limon Saborizada

Saborizada to kompozycja klasycznej, wysokojakościowej Elaborady oraz olejku miętowego i cytrynowego. Mimo że nie jestem fanem niczego, co ma przylepioną etykietkę "aromatyzowane", to ta yerba podbiła moje serce. Aromatyzacja od zawsze kojarzyła mi się z czymś, co zawiera mnóstwo "chemii". W przypadku Pajarito Menta-Limon nie ma mowy o żadnym chemicznym posmaku, ani aromacie.

PS. Czy wspominałem już o tym, że to moja ulubiona yerba? :)

Jakość suszu

Susz Pajarito Menta-Limon Saborizada i charakterystyczne żółte zabarwienie | ZielonyTarg.pl Susz Pajarito Menta-Limon Saborizada i charakterystyczne żółte zabarwienie | ZielonyTarg.pl Susz Pajarito Menta-Limon nie różni się znacząco od tradycyjnej Elaborady. Znajdziemy tu różnej wielkości listi i gałązki oraz sporą ilość pyłu. Jedyną różnicą jest kolor suszu. Zwróćcie uwagę, że na zdjęciu kolor wpada lekko w żółć. To świadczy o obfitej obecności olejków eterycznych. Producent chwali się na swojej stronie, że do aromatyzacji używa tylko i wyłącznie naturalnych aromatów.

Smak i aromat yerby

Już chwilę po pierwszym zaparzeniu, wyczujemy kojący, miętowo-cytrynowy zapach naparu. Zapach na tyle intensywny, że może pomóc odetkać zakatarzony nos ;) W smaku dominuje klasyczna elaborada. Dopiero po chwili poczujemy powiew świeżości na języku, szczególnie w dolych partiach. Z każdym łykiem mięta jest coraz bardziej wyczuwalna.

Ciekawostka... Połknijcie kilka głębszych łyków, a następnie weźcie wdech ustami. Aromat mięty sprawia, że może pojawić nam się efekt gęsiej skórki ;)

Nasza ocena

 • Aromat:      
 • Nuty smakowe:      
 • Goryczka:      

Pajarito Menta-Limon Saborizada | ZielonyTarg.pl

Zalana na gorąco

Kojący smak i aromat, choć nadal dominuje klasyczna paragwajka. Bardzo wydajna yerba mate, bo wytraca smak dopiero po 7-8 zalaniu. Świetna do codziennego picia.

Zalana na zimno

Czy ja już wpominałem, że to moja ulubiona yerb... A, tak, wspominałem :) Mimo że paragwajskie yerby średnio nadają się do Terere, to w Pajarito Saborizada na zimno zakochałem się po uszy. Dodatkowo dorzucam jeszcze trochę mięty zebranej z działki i kostkę lodu - ARCYDZIEŁO!

Pajarito - opinie o Saborizadzie

A

Arek

Arek Ciekawy, kojący smak. Myślałem, że będzie przypominać CBSe Guarana, ale nic z tych rzeczy.

R

Radek

Fajny, delikatny smak. Ale osobiście wolę klasyka.

 

Podsumowanie

Pajarito to druga marka yerba mate po Rosamonte, której produktów spróbowałem na długo przed tym, jak pojawiła się koncepcja stworzenia naszego sklepu. Czasami żałuję, że nie zacząłem od Pajarito jako pierwszej, ponieważ to właśnie smak paragwajskiej yerba mate zrodził moją miłość do tego napoju. Dajcie znać od jakiej yerby Wy zaczęliście swoją przygodę ;)

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

23
1

Komentarze do wpisu (0)

Nikt nie dodał jeszcze komentarza dla tego wpisu.
Wysyłamy tylko wartościowe treści ;)
Zapisz się do newslettera i otrzymuj dodatkowe indywidualne oferty wybrane specjalnie dla Ciebie.

Zgarnij dodatkowy
rabat 5%
na całe zakupy!
Rabat ważny jest tylko
przez 30 minut!
Logo ZielonyTarg.pl Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! i odbierz swoje 10% rabatu na pierwsze zakupy!
{nocache:8f065a53a097dd4a68bfe98e05183a76#0}
Sprawdź nasze opinie!
00:00
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl