<p>Rosamonte to argentyńska yerba o z bogatym bagażem doświadczenia. Sprawdź naszą recenzję produktów Rosamonte</p>
<script></script>
<script></script>
<script></script> | ZielonyTarg.pl <p>Rosamonte to argentyńska yerba o z bogatym bagażem doświadczenia. Sprawdź naszą recenzję produktów Rosamonte</p>
<script></script>
<script></script>
<script></script> | ZielonyTarg.pl

Rosamonte - recenzja i opinie o wyjątkowej Yerba Mate

3

Rosamonte to yerba mate, która swoją wyjątkowością zachwyca mateisów już od 1966 roku, choć początki działalności firmy sięgają roku 1936. Swój unikatowy aromat i smak yerba mate Rosamonte zawdzięcza doskonalonymi dekadami procesami uprawy, selekcji, obróbki oraz co najważniejsze - leżakowania. Wysuszone i wstępnie rozdrobnione listki i gałązki yerba mate leżakują przez okres od 12 do 24 miesięcy. To właśnie wtedy rodzi się wyjątkowy, wysublimowany aromat Rosamonte, który po prostu... zachwyca. Nasza recenzja rozbiera na czynniki pierwsze wszystko, co kryje w sobie ta fantastyczna argentyńska pozycja. Zapytaliśmy też kilka osób co sądzą o Rosamonte - opinie są dość jednoznaczne. 

Co znajdziesz w tej recenzji:

 1. Różane nuty rosamonte
 2. Cechy wspólne yerba mate Rosamonte
 3. Recenzowane produkty Rosamonte
 4. Rosamonte Tradycyjna
 5. Rosamonte Seleccion Especial
 6. Rosamonte Despalada

Różane nuty Rosamonte... czy na pewno?

Wiele źródeł (w tym wikipedia) wskazuje, że proces leżakowania odbywa się w towarzystwie drzewa różanego, bądź w beczkach wykonanych z tego właśnie drzewa. Jednak w trakcie pisania tej recenzji żadne oficjalne źródła, w tym sam producent nie potwierdzają tej informacji. Prawdopodobnie mit ten wywodzi się z samej nazwy Rosamonte, oraz charakterystycznego kwiatu róży w logo firmy. Nazwa Rosamonte oznacza z języka hiszpańskiego "Róża gór".

W recenzowanych przez nas pozycjach Rosamonte nie doszukaliśmy się różanych aromatów. Nie zmienia to faktu, że aromat yerba mate Rosamonte jest niesamowicie złożony. Każdy po jej spróbowaniu będzie miał inne odczucia, a być może nawet wyczuje różane nuty ;)

Cechy wspólne dla marki Rosamonte

Logotyp firmy Rosamonte | ZielonyTarg.plRosamonte to yerba mate z oryginalnym argentyńskim rodowodem. Markę cechuje połączenie tradycji związanej z uprawą i zbiorem yerba mate, oraz w pełni zautomatyzowanego procesu obróbki zebranego surowca. Zbiory na plantacji w Saint Hilaire zaczynają się w kwietniu i finiszują z końcem września. Liście zbierane i selekcjonowane są ręcznie. Producent nie stosuje żadnych pestycydów ani sztucznych nawozów, ponieważ jak sam podaje, gleba na ich rodzimych ziemiach zawiera wszystkie niezbędne minerały, a plony zawsze są obfite.

Każdy z produktów yerba mate Rosamonte przechodzi przez szereg procesów wspólnych dla każdej z pozycji. Finalny produkt zależy od okresu zbioru liści, czasu suszenia, prażenia (Sapecado) i leżakowania. 

Rodzaje yerba mate Rosamonte

Producent wyróżnia 8 rodzajów yerba mate, które produkowane są w fabryce w argentyńskiej miejscowości Apóstoles. My wybraliśmy trzy najchętniej wybierane:

Oprócz powyższych w ofercie producenta znajdują się produkty serii Suave (soft), wersja Premium, oraz yerba dedykowana do Terere.

Rosamonte Tradycyjna

Tradycyjna elaborada od Rosamonte to prawdziwy klasyk. Znam tę yerbę dość dobrze, cenię ją za delikatny, wysublimowany smak i słodkawy aromat. Sezonowana jest przez około 12 miesięcy. Rosamonte tradycyjna stoi wysoko na mojej półce wsród elaborad. Opakowanie jest papierowe, bez dodatkowej warstwy ochronnej jak to ma miejsce w przypadku Rosamonte Despalady i Seleccion Esprecial.

Jakość suszu

Susz Rosamonte Traditional jest zdecydowanie grubiej zmielony niż Seleccion Especial, a i jego kolor zdecydowanie wpada w ciemną zieleń. Przy odsypywaniu próbki zauważyłem kilka grubszych gałązek, oraz duże, niewypalone nasiona. Listki i gałązki zmielone są stosunkowo grubo. Pył nie jest bardzo drobny, praktycznie cały czas opada na dno opakowania. Jest też wyczuwalny podczas picia.

Smak i aromat yerby

Smak elaborady od Rosamonte jest dość łagodny jak na półkę yerb tradycyjnych. Nie wybijają się mocno ani goryczka, ani wędzoność. W zapachu jest bardzo świeża, porównywalnie do zielonej yerba mate. Wyczuwalne w zapachu są słodkie kwiaty, ale nie jest to aromat różany. Dość luźna konsystencja utrudnia usypanie kopczyka. Yerba nie ma dużej skłonności do chłonięcia wody, więc na smak trzeba odczekać nieco dłużej, niż na przykład w Seleccion Especial.

Nasza ocena

 • Aromat:      
 • Nuty smakowe:      
 • Goryczka:      

Zalana na gorąco

Pełny smak po pierwszym zalaniu na ciepło wydobywa się po 8-10 minutach. Stosunkowo długo jak na elaborade. Wędzoność jest wyczuwalna już w pierwszym łyku, a goryczka jest ciągnąca, ale raczej średniej mocy. 
Przy drugim i trzecim zalaniu wędzoność jak i goryczka jest już znacznie słabiej wyczuwalna. Yerba staje się delikatna, co w moim przypadku przemawia na jej korzyść.

Zalana na zimno

Odpowiedni smak uzyskujemy już po 5-8 minutach. Goryczka uwalnia się stosunkowo szybko, ale jest delikatna i długotrwała. Wyczuwalna jest wędzoność, ale jest ona umiarkowana. Odniosłem wrażenie jakby susz pozostawiał na języku oleisty film. Początkowo przypuszczałem że po prostu nie domyłem dobrze bombilli, ale po ponownym przygotowaniu napoju ze sterylnymi instrumentami efekt się powtórzył. Jest to dosyć specyficzna cecha, niewystępująca w innych pozycjach Rosamonte.

Rosamonte - opinie o  tradycyjnej elaboradzie

A

Arek

Bardzo dobra. Delikatna, nawet przy pierwszym zalaniu.

R

Radek

Ja nie czuję tutaj żadnej róży... fajna lekka, taka pod wieczór. W dzień wolałbym coś mocniejszego.

 

Rosamonte Seleccion Especial

Według producenta jakość Rosamonte Seleccion Especial nie została osiągnięta przypadkowo | ZielonyTarg.pl

Zaraz po otwarciu szykownego opakowania Rosamote Seleccion Especial producent informuje nas o wyjątkowości tego suszu. I jest w tym wiele prawdy. Susz nawet na pierwszy rzut oka jest bardzo dojrzały. Sezonowany jest aż przez 24 miesiące i potwierdza to ciemno-złoto-zielony kolor suszu. Suszenie odbywa się w sposób tradycyjny dla argentyńskiej mate, a użyte do tego celu drewno pochodzi tylko i wyłącznie z drzew liściastych, aby powstały do suszenia dym nie dominował a aromacie yerby. Warto jeszcze dodać, że producent zastosował w przypadku tej yerby dwuwarstwowe opakowanie. 

 

Jakość suszu Rosamonte Seleccion Especial | ZielonyTarg.pl

Jakość suszu

W suszu Rosamonte Seleccion Especial znajdziemy różnej wielkości pokruszone listki, różnego rozmiaru gałązki, oraz niewielką ilość drobnego pyłu. Uważne oko dostrzeże również zwęglone nasiona, które jak wiemy są bardzo delikatne i podczas szybkiego suszenia (sapecado) ulegają spaleniu. Susz cechuje się odpowiednim kolorem, charakterystycznym dla klasycznych yerba mate, choć bardziej wpadający w kolor ciemno-złoty. Niektóre z listków są wypalone bardziej, niektóre mniej, ale nie jest to powód do zmartwień. W końcu oczekujemy od tej yerby złożonego smaku i aromatu. A być może nawet jest to część tajemnicy przedsiębiorstwa (?) ;)

Smak i aromat yerby

Trzeba powiedzieć to wprost: niesamowicie zbalansowane wędzone nuty i długa, ciągnąca się w nieskończoność goryczka. Delikatna kwaskowość pojawia się kilka sekund po łyku. Po kilku łykach pojawiają się nuty wskazujące na długie leżakowanie suszu, na przykład charakterystyczne, słodkie aromaty żywiczne.

Rosamonte Seleccion Especial - podsumowanie i ocena | ZielonyTarg.pl

Nasza ocena

 • Aromat:      
 • Nuty smakowe:      
 • Goryczka:      

Zalana na gorąco

Przy pierwszym zalaniu Seleccion Especial wędzone nuty mocno dają o sobie znać. Smak jest bardzo głęboki i od razu wiemy że mamy do czynienia z wyjątkowym suszem. Gorycz jest umiarkowana, lecz długotrwała i utrzymuje się głownie na końcowych partiach języka. Kolejne dwa zalania nie różnią się stosunkowo od pierwszego, niemniej jednak wędzoność słabnie z każdym kolejnym kubkiem. Inaczej sprawa ma się z goryczką. Ta utrzymuje się przez cały czas i odnoszę dziwne wrażenie, jakby wręcz przybierała na mocy. Ma to zapewne związek ze stopniowym wypłukiwaniem pyłu ukrytego pod usypanym kopczykiem. Sam pył jest absolutnie niewyczuwalny pod językiem, mimo że używam klasycznej łyżeczkowej bombilli bez dodatkowych filtrów.

Zalana na zimno

Na zimno sprawa ma się, z oczywistych względów, zgoła inaczej. Po zalaniu matero zimną wodą, na wydobycie smaku musimy zaczekać nawet 10-15 minut. Dla porównania, Pajarito Saborizada oddaje smak praktycznie od chwili zalania. Sam smak Seleccion Especial intensyfikuje się bardzo powoli, wędzoność jest tutaj symboliczna, ale za to goryczka, podobnie jak w przypadku zalania na ciepło długo utrzymuje się na języku. Kwestią gustu jest to czy ta yerba nadaje się do Terere. Zazwyczaj przy zalewaniu na zimno przyprawiam yerbę odrobiną mięty i kawałkiem cytryny. Połączenie tych orzeźwiających dodatków i głębokiej goryczki nie trafiło w moje kubki smakowe. Seleccion Especial decydowanie bardziej podchodzi mi przygotowana na ciepło.

Opinie o Rosamonte Seleccion Especial

F

Franek

Jest moc, wykręca przy pierwszym łyku, ale ogólnie jest spoko. Jak dla mnie trochę pachnie sianem, ale to charakterystyczne dla klasyków.

J

Justyna

Bardzo dobra. Na początku wolę brać delikatniejsze łyki. Najlepiej smakuje mi po drugim, trzecim zalaniu. 

 

Rosamonte Despalada

Skusiło mnie aby zrobić pierwszy łyk despalady od Rosamonte już chwilę po zalaniu. Ciemno palone liście przemawiały za tym że już od pierwszego kontaktu z wodą yerba będzie pałała mocą. Jednak okazało się że susz potrzebuje nieco więcej czasu aby nabrać mocy. Ale już po 5-7 minutach... Rosamonte Despalada pokazuje swój prawdziwy pazur. Jest niesamowicie mocna. Susz jest sezonowany od 12 do 18 miesięcy. Producent do zapakowania suszu wykorzystał dwuwarstwowe opakowanie, tak samo jak w przypadku Rosamonte Seleccion Especial. 

Jakość suszu

Jak na despalade przystało, ilość patyczków w pozycji od Rosamonte jest znikoma. Ilość pyłu jest niewielka, lecz jest on dość gruboziarnisty. Kolor suszu jasno wskazuje na wydłużony proces wypalania. Ten przybiera ciemnozielone barwy. Napotkamy też zwęglone nasiona, większe i mniejsze. Zapachem przypomina Rosamonte Tranditional, jest bardzo świeża, lecz jednak w przypadku czerwonej elaborady woń jest znacznie mocniejsza.

Smak i aromat yerby

Główne skrzypce w przypadku Rosamonte Despalada gra mocny, głęboki smak. Mocy nadaje jej obfita dawka mateiny zawartej w liściach ostrokrzewu paragwajskiego. Gorycz jest wysoka, lecz szybko słabnąca i nie pozostaje długo na języku, a przynajmniej w jego końcowych partiach. Nie wyczułem nadmiernej wędzoności. Ta, nawet jeśli występuje, to jest tłumiona przez głęboki smak yerby. Aromat świeżości wyczuwany jest do trzeciego zalania.

Nasza ocena

 • Aromat:      
 • Nuty smakowe:      
 • Goryczka:      

Zalana na gorąco

Na pełną moc musimy zaczekać, nawet 10 minut. Możemy zaobserwować jak susz bardzo powoli absorbuje wodę. Do tego czasu despalada przybiera bardzo lekki, przyjemny smak. Ale po 10 minutach ta delikatna yerba wytacza potężny arsenał mocy. Mocny, niesamowicie głęboki smak. Do tego szybka goryczka, zanikająca po chwili. Prawdziwa petarda! Wędzoność praktycznie niewyczuwalna.

Zalana na zimno

Mogę to śmiało powiedzieć - dla mnie idealna do Terere. Bardzo powoli uwalnia smak, który jest lekko mocny, a goryczki jest na prawdę szczypta.

Opinie o Rosamonte Despalada

A

Arek

Fajna bo świeża, ale ta moc jest powalająca. Trochę wykręca, ale nie jest przy tym aż tak gorzka.

R

Radek

Czy ja mam co z kubkami smakowymi? :P Jest mocna, ale myślę że nie tak żeby wykręcało. Dla mnie w sam raz.

 

Podsumowanie

Udowodniliśmy, że Rosamonte to prawdziwa królowa w yerbowym świecie. Mate dopracowana w każdym calu, począwszy od zbiorów aż do paletowania produktu końcowego i logistyki. Trudno zatem się dziwić, że cieszy się ogromną popularnością, również na naszym rodzimym rynku. W naszym sklepie znajdziesz bogaty wybór produktów yerba mate Rosamonte. Zapewne zapytasz - który polecamy? Odpowiedź może być tylko jedna: KAŻDY. Jak pokazaliśmy w powyższej recenzji, każdy z rodzajów Rosamonte cechuje się unikalnymi własnościami. Jestem przekonany że w tym bogactwie smaków i aromatów na pewno znajdziesz ten, którego tak długo szukasz ;)

Dziękuję Justynie, Frankowi, Arkowi i Radkowi za pomoc w stworzeniu tej recenzji. Dzielnie wytrwali w trakcie testów każdego z produktów Rosamonte, łącznie spijając jakieś 40-50 kubków yerby ;) Szacun, dzięki!

Wasze opinie

Lubimy gdy dzielicie się z nami swoimi opiniami na temat naszych publikacji. Dajcie znać w komentarzach jakie są Wasze opinie o Rosamonte. 

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

3
0

Komentarze do wpisu (0)

Nikt nie dodał jeszcze komentarza dla tego wpisu.
Wysyłamy tylko wartościowe treści ;)
Zapisz się do newslettera i otrzymuj dodatkowe indywidualne oferty wybrane specjalnie dla Ciebie.

Zgarnij dodatkowy
rabat 5%
na całe zakupy!
Rabat ważny jest tylko
przez 30 minut!
Logo ZielonyTarg.pl Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! i odbierz swoje 10% rabatu na pierwsze zakupy!
Sprawdź nasze opinie!
00:00
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium